MADOVEC

Výlet v MARTINE

E-mail Tlačiť PDF

Boli sme na výlete v MARTINE

V dňoch 13. – 17. novembra 2009 sme sa my, žiaci Spojenej školy internátnej, Hrdličkova 17 v Bratislave a členovia Folklórneho súboru MADOVEC zúčastnili na výlete v Martine. Mal to byť výlet spojený s tanečným sústredením, ale nakoniec to bol skôr výlet na ktorom sme spoznali život našich predkov a dozvedeli sme sa všeličo nové a zaujímavé.

Z Bratislavy sme odišli v piatok až napoludnie, lebo sme pred odchodom stihli ešte vystúpenie na konferencii Pedagogickej fakulty UK. Ubytovanie počas výletu sme mali parádne. Bývali sme v penzióne Čierna pani na Kuzmányho ulici v Martine. Izby boli dvoj a trojposteľové a každá izba mala vlastné sociálne zariadenie, vaňu a TV. Stravovanie bolo tiež super. Vždy sme si mohli povedať čo chceme a pani kuchárka nám to pripravila.

Počas výletu sme si zvyšovali telesnú kondíciu a mali sme možnosť spoznať život, tradície, zvyky a oblečenie našich predkov. Navštívili sme expozície Slovenského národného múzea – videli sme ako sa tkalo, ako sa farbili látky, ako sa pásli ovce a vyrábali syry. Už vieme prečo sa brány na cintorín maľovali červenou farbou – vraj červená farba odháňa zlých duchov. Ďalej sme boli v Etnografickom múzeum – kde sme videli aké rozdiely boli dávno v obliekaní ľudí z Tatier a z iných oblastí. Vedeli ste napríklad, že vo Veľkom Krtíši nosili dievčatá až 12 sukieň naraz? V prírodopisnom múzeum A. Kmeťa sme videli živočíchy, ktoré žijú na Slovensku, skameneliny rastlín, najväčšie osie hniezdo, ale aj teliatko z dvomi hlavami. Aj sme sa ho trochu báli. Ešte sme boli na výstave fotografií Igora Grossmanna o živote našich predkov v Čičmanoch. To je jediná dedina na Slovensku, v ktorej majú všetci krásne vyzdobené domy – skoro ako vyšívané.

V nedeľu, keď sa umúdrilo počasie, sme išli do Múzea Slovenskej dediny. To sú rôzne domy, drevenice, kostoly a iné stavby našich predkov z celého Slovenska prenesené na jedno miesto, aby sme si aj my a aj tí čo prídu po nás, vedeli predstaviť ako to na Slovensku vyzeralo dávno. Viete, že dakedy dávno žila celá rodina len v jednej izbičke a to mali aj sedem detí. Bolo tam pekne – choďte sa tam aj vy pozrieť.

Každý večer nám vedúci a pani učiteľky pripravovali súťaže o tom čo sme v daný deň videli, čo sa nám páčilo. Hrali sme si divadlo a v posledný večer sme mali aj karneval so zábavnými a vedomostnými súťažami a tombolou.